۴:۳۳:۰۴ - یکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
الفبای زندگی در روز عاشورا
پیرامون ازدواج و رابطه مقاله ای برای شما انتخاب کرده ایم با عنوان “الفبای زندگی در روز عاشورا” که پیشتر بدان میپردازیم. « عاشورا » ، تابلوی چند بعدی از اسلام است ؛ درهر بُعدآن دارای درس های فراوانی است. هر چند که بُعد « جهاد وشهادت » پررنگ تر از همه است ، […]

پیرامون ازدواج و رابطه مقاله ای برای شما انتخاب کرده ایم با عنوان “الفبای زندگی در روز عاشورا” که پیشتر بدان میپردازیم.


« عاشورا » ، تابلوی چند بعدی از اسلام است ؛ درهر بُعدآن دارای درس های فراوانی است. هر چند که بُعد « جهاد وشهادت » پررنگ تر از همه است ، ولی هر لحظۀ آن درس زندگی است.

«عاشورا »، تابلوی چند بعدی از اسلام است؛ در هر بُعد آن دارای درس های فراوانی است. هر چند که بُعد « جهاد و شهادت» پررنگ تر از همه است، ولی هر لحظۀ آن درس زندگی است.

رفتار و گفتار امام حسین (ع) در این سفر معنوی، الگو عملی برای شیعیان است. در این مقاله بنا داریم به طور مختصر به بُعد « خانواده » و درس هایی که در مورد آن از رفتار امام حسین( ع ) ، می توان گرفت ، بپردازیم. و چه به جاست که عاشورایی ها ضمن عرض ادب و برپایی عزاداری، به درس هایی که در مورد خانواده در این مقاله بیان می شود، در زندگی خود عمل کنند تا به امام (ع) نزدیک و شبیه شوند.

۱ ـ همراهی و همگامی

زنان و فرزندان را برای سفر آماده می کند، و بعضی مانع این عمل امام (ع) می شوند و با دلسوزی می گویند: چرا زن و فرزندان را همراه خود می بری ؟ ! سفر پر خطر است آنها را با خود نبر .

امام ( ع) با متانت پاسخ می دهند: که باید همراه ببرم . امام حسین (ع) می خواهد در راه الهی خود، خانواده اش را همگام کند و متقابلاً « خانواده » نیز این همراهی با امام زمانِ را خود در راه خدا می پذیرند، و بارضایت کامل همراه او آماده سفری بزرگ می شوند.

درس عاشورایی : مسلمان، باید در کارهای الهی « خانواده » خود را همگام و همراه کند، و اعضای خانواده به گونه ای انتخاب و تربیت شده باشند که این همگامی و همراهی را برای خدا بپذیرند. در کارها عام المنفعه اعضای خانواده هر کدام در حد توان خود شرکت جویند.

۲ ـ حفاظت و دفاع

امام حسین (ع ) در تمام سفر تا لحظه شهادت با تمام نیرو در حفظ و دفاع از خانوده بودند. زمان سوار شدن زن و فرزندان ، محارم به آنها کمک می کردند تا به راحتی سوار کجاوه شوند. در سفر با سرپرستی حضرت ابوالفضل ( ع) از آنها در برابر حملات احتمالی حفاظت می کردند. با کندن گودال و آتش افرختن در آن ، مانع تجاوز دشمنان شدند . لحظۀ آخر فریاد برآورد « فرزندان ابوسفیان ! اگر دین ندارید آزاده باشید تا من زنده هستم به سمت خیمه ها نروید » 

درس عاشورایی : پدر در منزل تمام حواس خود را مبذول خانواده خود کند و آنها را حفاظت کند؛ بخصوص در این زمان که دشمن نهاد «خانواده»  را مورد هجمۀ فرهنگی قرار داده است؛ باید پدر  مواظب زن و فرزندان خود باشد تا  از این هجمه ها ، آنها را حفظ کند و برای رسیدن به این امر خطیر، باید سرمایه گذاری لازم اعم از عاطفی ، زمانی و مالی را بعمل آورد تا مانع تأثیر نقشه های شوم دشمن شود . از نفوذ هجمه های فرهنگی دشمن در بین افراد خانواده اش با قدرت و محبت  مراقبت کند. 

۳ ـ آرامش بخش

امام حسین ( ع ) در طول سفر و حتی در حین کارزار با دشمنان در فکر « آرامش » بخشیدن به خانواده اش بود، با گفتن بلند ( لاحول ولا قوۀ بالله ) حیات خود را به خانواده اعلام می کرد و این ذکر شریف که زنده بودن او را به خانواده نشان می داد، مایه آرامش نسبی خانوده اش می شد.

درس عاشورایی : تمام اعضای خانواده ، باید سعی کنند همدیگر  را از نگرانی نسبت به هم ، حفظ کنند و موجب آرامش خاطر یکدیگر شوند . مثلاً وقتی پدر مسافرت و یا مأموریت می رود با تماس های مکرر اعضای خانواده را از نگرانی برهاند. هر کدام از اعضا هر طور که باید به فکر آرامش روحی همدیگر باشند.

بالاترین عزاداری زیبا و زینب ( س ) پسند، عمل به درس های عاشورا چه در مورد خودمان و یا جامعه و اجتماع و همچنین خانواده، می باشد.

۴ ـ ارضای عاطفی

نیاز عاطفی ، از نیاز های مهم و اساسی در رشد شخصیت انسان است ؛ امام حسین ( ع ) در طی سفر و حتی روز عاشورا با توجه به نیازهای عاطفی خانواده، از آن غفلت نمی ورزید . با گفتگو، در آغوش گرفتن  و خداحافظی کردن با تک تک اعضای خانواده ،و ابراز محبت و علاقه این نیاز مبرم خانواده خود را در روز عاشورا غافل نبودند و به نحو کامل  ارضاء می فرمودند.

درس عاشورایی : اعضای خانواده می بایست به ارضای « عاطفی » ، یکدیگر توجه جدی مبذول دارند ؛ زمانی را برای آن منظور نمایند. پدر و مادر ، زمانی به ارضای عاطفی یکدیگر اختصاص دهند و همچنین آنها برای  سیراب کردن  عاطفی فرزندان خود،  زمان  و وقت لازم را بگذارند. اگر  هر دو شاغل هستند ، باید در زمان هایی که کنار یکدیگر باشند  و به ارضای عاطفی  فرزندان ، بگذارند، بخصوص پدر می بایست عواطف « دختر » خود را سیر کند. غفلت این امر مهم ، موجب آسیب پذیری خانواده خواهد شد. نکتۀ قابل توجه این که والدین، خود باید الگوی عملی باشند تا بقیۀ فرزندان نیز هم برای الان و هم برای زندگی آینده شان ،آموزش ببینند تا قادر باشند به نحو احسن با یکدیگر ارتباط عاطفی برقرار کنند. 

تعلیم و تربیت دستور به صبر و پایداری

انسان، هیچ گاه از « تعلیم و تربیت » بی نیاز نیست. برای رشد و ارتقاء همواره به آموزش نیازمند است. امام حسین (ع ) در لحظات مختلف از تعلیم و تربیت دوست و دشمن غافل نمی شدند. جملۀ مشهوری که در لحظۀ خداحافظی به فرزند عزیزش امام سجاد ( ع ) فرمودند : يا بُنَيَّ إِيَّاكَ وَ ظُلْمَ مَنْ لَا يَجِدُ عَلَيْكَ نَاصِراً إِلَّا اللَّهَ»

ای فرزندم، از ظلم به کسی که در برابر تو ، هیچ یاری کننده‌ای به جز خداوند ندارد، بر حذر باش.

درس عاشورایی : اولاً والدین برای تعلیم و تربیت خود و فرزندانشان ، سرمایه گذاری کنند ؛ زمان هایی برای آموزش و یادگیری  تعالیم دین، اختصاص بدهند. برای این مسئله مهم ، می توانند در منزل خود جلساتی برگزار کنند تا موجب ارتقای  آگاهی و بصیرت در دین  اعضای خانواده شود، یا این در جلسات و کلاس هایی که می توانند به آگاهی و بصیرت در دین برسند، حضور پیداکنند؛ نباید از تعلیم و تربیت یکدیگر غافل شوند.

ثانیاً : هر کدام سعی کنند به وصیت و سفارش امام حسین ( ع ) در آخرین لحظات زندگی ، که یقیناً سفارش مطلب مهمی است که امام سجاد (ع ) فرمودند « ای فرزندم، از ظلم به کسی که در برابر تو ، هیچ یاری کننده‌ای به جز خداوند ندارد، بر حذر باش» ، عمل کنند. بخصوص پدر مبادا به زن و فرزند خود « ظلم » کند که آنها بجز« خدا » کسی را یاری و کمک ندارند !!
ظلمی که اعضای خانواده نسبت به هم روا مي‌ دارند. ظلم زن و شوهر نسبت به یکدیگر یا آنان نسبت به اولاد و ظلم اولاد نسبت به پدر و مادر، هنگام بی پناهی و بی یاوری طرف مقابل، مصداق بحث ما است.
هنگامی که زن، پشتیبان ندارد و مجبور است به ظلم شوهر خویش بسوزد و بسازد و همچنین مرد، مجبور است برای حفظ آبرو یا جهات دیگری، ظلم همسر خویش را تحمّل کند.
سرزنش، زخم زبان، نیش و کنایه به همسری که پناه‌گاه و پشتیبان و یاوری جز خداوند ندارد، ظلم بزرگی است. گاهی اوقات یک مادر پیر و ناتوان، به جز فرزند خویش هیچ کس دیگری را در این دنیا ندارد و چاره ای جز تحمّل آزار و اذیت او و شنیدن کنایه های نیش دار او ندارد که انصافاً گناه آن فرزند، گناه بزرگی است.

حفظ حجاب

آخرین مطلب آموزنده عاشورا ، در مورد خانواده حفظ « حجاب » خانواده  است . اولاً امام حسین(ع) ، خانواده اش را به گونه ای تربیت کرده است که کودکش، پس از دیدن سر بریده پدر،  قبل از گلایه از  ضرب و شتم دشمن، از این که رو سری آنها را از سرشان کشیده اند ، به پدرشکوه و شکایت می کند. شب عاشورا امام حسین (ع)،  به زن فرزندان خود سفارش می کندکه لباس بیشتر بپوشند تا در روز عاشورا محفوظ بمانند.

درس عاشورایی : در زمانی که دشمن « حجاب » فرزندان ما را نشانه گرفته است ، تا آنها را از صفت الهی « حیا » تهی کند ؛  والدین می بایست با حساسیت فراوان به آموزش و با روش پسندیده فرزندانشان را از مکر و کید دشمن حفظ نموده و خودشان الگوی عملی حجاب باشند. و مهم تر از همه با برقراری ارتباط عاطفی درست و کامل با فرزندان خود ، آنها را نسبت  به دین و احکام دین خوش بین کنند.

 در خاتمه متذکر می شوم بالاترین عزاداری زیبا و زینب ( س  ) پسند، عمل به درس های عاشورا چه در مورد خودمان و یا جامعه و اجتماع و همچنین خانواده، می باشد. و سعی کنیم  امام زمان ( ع) را در عمل به دستورات دین و دفاع و اشاعۀ دین اسلام یاری کنیم.  

امیدواریم از خواندن مقاله “الفبای زندگی در روز عاشورا” استفاده لازم را برده باشید.

تبليغات
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب