با خواستگاری که عقاید سیاسی متفاوتی دارد ازدواج کنم؟

پیرامون ازدواج و رابطه مقاله ای برای شما انتخاب کرده ایم با عنوان “با خواستگاری که عقاید سیاسی متفاوتی دارد ازدواج کنم؟” که پیشتر بدان میپردازیم.

اگر به دنبال زندگی مشترک آرام و بدور از تنش و اختلاف هستید لازم است در هنگام انتخاب همسر، مسایلی مانند مشابه بودن عقاید و افکارتان توجه بیشتری داشته باشید. مخصوصا اگر خود را یک فرد سیاسی می‌دانید لازم است تا همسرتان خط فکری سیاسی‌اش به شما نزدیک باشد در غیر این صورات یک جریان سیاسی در کشور می‌تواند زمینه ساز اختلاف زناشویی شود. در ادامه در مورد تاثیر عقاید سیاسی متفاوت در ازدواج بیشتر بخوانید.

بخش کلوب ازدواج تبیان

اختلاف نظر سیاسی در ازدواج

در زمینه انتخاب همسر، بدون تردید همطراز و همسنگ و همسان بودن زن و شوهر یکی از معیارهای اصلی است. این همطراز بودن گستره و دامنه وسیعی دارد که یکی از آنها همفکر بودن در مسائل سیاسی است. این مسئله اگر چه در گذشته‌های دور، چندان مورد توجه نبود، اما امروزه با توجه به سطح آگاهی مردم نسبت به مسائل سیاسی، و به دلیل عجین شدن مباحث سیاسی – اجتماعی با زندگی مردم، اگر زن و شوهر از نظر فکری (سیاسی) با هم تفاهم داشته باشند، با آرامش بیشتری در کنار هم زندگی می کنند، و وجود عقاید سیاسی متفاوت در ازدواج، ممکن است به بخش‌های دیگر زندگی سرایت کند و زندگی خانوادگی را دچار مشکل و بحران کند. عقاید سیاسی متفاوت در ازدواج می‌تواند موجب اختلاف و ناسازگاری در خانواده گردد.

موضوع ازدواج را باید با در نظر گرفتن همه ابعاد و عوامل ذیربط انجام داد و برای رسیدن به هدف‌های دیگر نباید پیوند زناشویی را به عنوان ابزار و وسیله، مورد استفاده قرار داد

منظور از بینش و عقیده سیاسی، طرز فکر فرد در مورد دولت، هیأت حاکمه، مسئولان اجرایی و نظام سیاسی کشور است. اختلاف نظر در امور سیاسی به دلیل وجود زیر بنای عقیدتی، حتی ممکن است بین پدر و مادر، فرزندان و خویشاوندان جدایی بیندازد. دیده شده است که پدر و مادری به علت اختلاف عقیده سیاسی با همه علاقه و محبتی که نسبت به فرزندشان داشته‌اند، او را از خانه طرد کرده‌اند.

چقدر سیاسی هستید!

افراد را در ارتباط با امور سیاسی به سه دسته می‌توان تقسیم نمود:

افرادی که دارای خط سیاسی هستند و در حزب یا گروهی فعالیت دارند.

افرادی که دارای خط سیاسی هستند و منتسب به حزب یا گروهی می‌باشند ولی فعال نیستند.

افرادی که دارای خط سیاسی نبوده و به هیچ گروه و دسته‌ای نه منتسب هستند و نه فعالیت دارند.

در مورد دو دسته اول باید گفت چنانچه ازدواجی با دو خط فکری سیاسی متفاوت (بخصوص که در سیستم فکری تعصبی هم وجود داشته باشد) صورت گیرد، مشکلات بعدی وجود خواهد داشت و گاه ممکن است موضوع به ناسازگاری و شرایط حادی بیانجامد که چاره‌ای جز طلاق وجود نداشته باشد. در پاره‌ای موارد حتی در گروه‌هایی که از لحاظ فکری تابع یک مکتب می‌باشند اختلاف نظر در امور سیاسی به حدی است که ایجاد هماهنگی در مورد آنها میسر نیست و در نتیجه ازدواج در چنین شرایطی بی درد سر نخواهد بود. بنابراین شناخت نحوه تفکر سیاسی قبل از ازدواج در مورد انتخاب همسر از اهمیت خاصی برخوردار است.

مسئله دیگری که در مورد ازدواج و مسایل سیاسی مطرح می‌باشد، آن است که در درون یک گروه سیاسی، گاه ازدواج‌هایی با هدف سیاسی انجام می‌گیرد و چیزی نمی‌گذرد که به طلاق و یا به ناسازگاری و ناراحتی منجر می‌شود. بنابراین موضوع ازدواج را باید با در نظر گرفتن همه ابعاد و عوامل ذیربط انجام داد و برای رسیدن به هدف‌های دیگر نباید پیوند زناشویی را به عنوان ابزار و وسیله، مورد استفاده قرار داد.

سطوح مختلف عقاید سیاسی متفاوت در ازدواج

افراد از نظر میزان علاقمندی و تعصب به مسایل سیاسی متفاوت هستند و این تفاوت تاثیر عقاید سیاسی متفاوت در ازدواج را کم و زیاد می‌کند. زن و مردی که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند ممکن است خود پیرو مکتب یا خط سیاسی خاصی باشد و برعکس، احتمال دارد اصولا فردی سیاسی نباشد. همچنین طرف مقابل ممکن است سیاسی باشد یا نباشد. بنابراین چند حالت اتفاق می‌افتد:

در حالتی که مرد یا زن دارای خط سیاسی است و طرف مقابل خط سیاسی ویژه‌ای ندارد و مخالفتی با عقاید وی نیز ندارد، و یا در حالتی که هیچیک از دو طرف، سیاسی نیستند، در ازدواج مشکلی نخواهند داشت

حالتی که هم مرد و هم زن دارای خط سیاسی هستند؛ این امر خود دو حالت دارد: یا خط سیاسی آنان مشترک است و یا خط سیاسی مخالفی دارند.

حالت دیگر آن است که مرد یا زن دارای خط سیاسی است، و طرف مقابل خط سیاسی ویژه‌ای ندارد.

حالت سوم وضعیتی است که هیچ یک (نه زن و نه مرد) از نظر سیاسی، خط ویژه‌ای ندارند.

چنانچه دختر و پسر دارای خط سیاسی مشترک باشند، مسئله‌ای از نظر ازدواج وجود نخواهد داشت؛ ولی در حالتی که هر دو دارای خط سیاسی باشند ولی عقاید سیاسی و حزب یا دسته مرتبط به آنها مخالف یکدیگرباشد؛ دو حالت اتفاق می‌افتد:

زمانی که عقاید سیاسی آنان در جهت خلاف یکدیگر و در حدی است که آشتی عقیدتی غیرممکن است، و هر دو تعصب نشان می‌دهند، پیوند زناشویی بین آنان احتمالا به ناسازگاری می‌انجامد.

در حالت دیگری که اختلاف عقیدتی زیاد نباشد و هر دو نیز تعصّبی نشان ندهند، ‌احتمال دارد با بحث و مذاکره رفع اختلاف بشود و یا مسائل عقیدتی سیاسی را در زندگی وارد ننمایند؛ در چنین وضعیتی چنانچه زن و مرد در سایر موارد دارای تفاهم باشند می‌توانند با مراجعه به مشاور و بالا بردن آگاهی خود در این زمینه و چگونه کنار آمدن ازدواج موفقی داشته باشند.

در حالتی که مرد یا زن دارای خط سیاسی است و طرف مقابل خط سیاسی ویژه‌ای ندارد و مخالفتی با عقاید وی نیز ندارد، و یا در حالتی که هیچیک از دو طرف، سیاسی نیستند، در ازدواج مشکلی نخواهند داشت.

عقاید سیاسی متفاوت در ازدواج در میان افراد تحصیل کرده و معقول با توجه به اشتراکات دیگر زن و مرد ممکن است تأثیر چندانی در روند زندگی خانوادگیشان نداشته باشد. با این حال به کسانی که ممکن است در دو خط سیاسی متفاوت فعال باشند توصیه می‌شود که قبل از ازدواج برای مشاوره پیش از ازدواج مراجعه نمایند تا با اثرات داشتن عقاید سیاسی متفاوت در ازدواج آشنا شده و با آگاهی و درایت بیشتری تصمیم بگیرند.


منبع : ستاره 

 

امیدواریم از خواندن مقاله “با خواستگاری که عقاید سیاسی متفاوتی دارد ازدواج کنم؟” استفاده لازم را برده باشید.

دسته‌بندی‌ها: رابطه و ازدواج

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.