جشنواره موسیقی فجر به خانه مردم نیامد

جشنواره موسیقی فجر به خانه مردم نیامد

سومین روز از جشنواره موسیقی فجر در حالی به اتمام رسید که حضور کمرنگ بزرگان در اجراهای جشنواره، نبود آگهی اجراهای موسیقی فضاهای و استقبال کم مخاطبان از اصلی ترین حواشی آن بود.سومین روز از اجرا جشنواره موسیقی فجر جمعه ۲۲ دی ماه در حالی میزبان علاقه مندان بود که حضور کمرنگ بزرگان در اجراهای جشنواره، کم توجهی ستاد جشنواره به اجراهای موسیقی فضاهای و استقبال کم مخاطبان از اصلی ترین حاشیه هاست.

حضور کمرنگ بزرگان موسیقی در اجراها

یکی از نکات قابل توجه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر حضور بسیار کمرنگ هنرمندان و چهره های مهم زمینه موسیقی در جریان اجراهاست که طی روزهای قبلی تاثیر منفی نیز در مسیر اجرا جشنواره داشته است.

حضور هنرمندان و چهره های صاحب اسم موسیقی در جریان اجرا جشنواره موسیقی فجر می تواند غیر از گسترش وجاهت کیفی و محتوایی کارهای به صحنه رفته در زمینه جذب مخاطب نیز تاثیرات خود را داشته باشد؛ موضوعی که ضروری است مدیران جشنواره برای افزایش آن به فکر تمهیداتی باشند. کما اینکه حمیدرضا نوربخش در جریان اجرا سی و یکمین دوره اجرا این اتفاق از تلاش جشنواره برای بازگرداندن بزرگان موسیقی به جشنواره سخن گفته بود.

موسیقی فضاهای  هنوز در حاشیه است

بخش موسیقی فضاهای یکی از مهم تریم بخش های جشنواره موسیقی فجر است که بسیاری از منتقدین و مدیران دولتی در طول سال در باب ارزش این گونه موسیقایی تاکید فراوانی دارند با اینحال آنچه اوضاع حال حاضر این گونه موسیقایی به ویژه در جشنواره را  دچار نوسان و بحران کرده ماجرای آگهی و نحوه اطلاع رسانی است که به دلیل اوضاع فیزیکی تالار اجرای گروه های این بخش و نبود آگهی محیطی هنوز در حاشیه جشنواره قرار گرفته است.

کمبود توجه و آگهی بخش موسیقی فضاهای سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در حالی است که به گواه بسیاری از مخاطبان و خبرنگارانی که طی روزهای واپسین به برج آزادی برای تماشای کارهای بخش موسیقی فضاهای رفته اند، اجراهای با کیفیت و قابل تاملی است که می تواند بیشتر از اینها مورد استقبال مدیران جشنواره در زمینه آگهی و اطلاع رسانی قرار گیرد.

طی روزهای قبلی گروه «نیما» به سرپرستی فضل الله دهقان از مازندران، گروه «ژی» به سرپرستی شاهین شهبازپور از کردستان، گروه «دیلمون» به سرپرستی محمودفرضی نژاد از مازندران، موسیقی جنوب ایران و شب موسیقی بلوچستان در برج آزادی میزبان تماشاگران بخش موسیقی فضاهای بودند.

جشنواره موسیقی فجر به خانه های مردم نیامد

قبل از شروع اجرا این دوره از جشنواره ماجرای پوشش «آنلاین» و «آفلاین» کنسرت های جشنواره را مطرح کردیم که سامانه کنسرت آنلاین کشور (حام) در این دوره از جشنواره بر طبق دلایل نامعلومی حاضر نیست، با اینحال درست یک روز مانده به شروع جشنواره بود که چند موسسه اکتیو برنامه های زنده اینترنتی با ارسال یک دعوت نامه رسمی به جراید از پوشش آنلاین برنامه های به صحنه رفته در جشنواره موسیقی فجر با عنوان «جشنواره موسیقی فجر برای نخستین بار به خانه های مردم می آید» خبر دادند و اهالی رسانه را دعوت کردند تا روز سه شنبه ۱۹ دی ماه  به منظور مطرح نکات این برنامه در یک نشست خبری حضور بیابند. ساعتی از ارسال این دعوت نامه نگذشته بود که مدیران اجرا نشست از باطل برنامه خبر داده و بدون شرح دیگری عنوان کردند که این طرح بنا به بهانه هایی باطل و هنوز از اجرای آن خبری نیست.

بهرام جمالی رئیس انجمن موسیقی، حسین توتونچیان رئیس موسسه فرهنگی هنری «ققنوس»، محمدصراف رئیس موسسه فرهنگی هنری «آینه جادو»، محمد علی خطیبی رئیس کمپانی «نشر الکترونیک ایران» و بهرنگ تنکابنی مجری کارشناس برنامه اینترنتی «آهنگ» از نمونه کسانی بودند که مقرر شده بود در این نشست خبری حضور داشته باشند.

ماجرای اتمام بلیت ها در سامانه ها و سالن های خالی

از نکات جالب توجه روزهای قبلی جشنواره، بلیت فروشی کارهای به صحنه رفته در تالارهای مختلف جشنواره است که سامانه های فروش بلیت عنوان «offered out» را به منزله اتمام بلیت عده ای از کنسرت ها درج می کنند با اینحال وقتی اهالی رسانه و مخاطبان به همین تالارها مراجعه می کنند صندلی های خالی از تماشاگری را می بینند که در شان و منزلت عده ای از کارهای نیست.

حال باید دید مدیران این سامانه ها و با این وجود مدیران اجرا جشنواره برای محیط بوجود آمده که در زمینه بلیت فروشی بوجود آمده پاسخی دارند یا نه ؟

لیان و تقدیم یک قطعه به دریانوردان مفقود شده نفتکش ایرانی

گروه موسیقی «لیان» بوشهر به سرپرستی محسن شریفیان هم روز جمعه ۲۲ دی ماه طی کنسرت مشترک خود با هنرمندان خانه درام چین که در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد با حادثه دیدگان نفتکش ایرانی ابراز همدردی کرد.

محسن شریفیان در بخشی از کنسرت ضمن ابراز تاسف از این حادثه قطعه آخر کنسرت را به خانواده های دریانوردان مفقود شده نفتکش ایرانی در دریای چین تقدیم کرد.

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر تا روز شنبه ۳۰ دی به مدیریت حمیدرضا نوربخش به وسیله دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن موسیقی ایران برگزار می شود.

منبع: مهر

دسته‌بندی‌ها: هنر

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.