سوراخ لایه اوزون در حال بسته شدن است

پیرامون دانش و زندگی مقاله ای برای شما انتخاب کرده ایم با عنوان “سوراخ لایه اوزون در حال بسته شدن است” که پیشتر بدان میپردازیم.


لایه اوزون تا سال ۲۰۶۰ میلادی به طور کامل ترمیم می‌شود. محققان ناسا به تازگی اعلام کرده‌اند که سوراخ به وجود آمده در لایه محافظ زمین نسبت به قبل کوچک‌تر شده و در حال بسته شدن است.

لایه اوزون تا سال ۲۰۶۰ میلادی به طور کامل ترمیم می‌شود. محققان ناسا به تازگی اعلام کرده‌اند که سوراخ به وجود آمده در لایه محافظ زمین نسبت به قبل کوچک‌تر شده و در حال بسته شدن است.
در دهه ۸۰ میلادی و به دلیل استفاده از مواد شیمیایی خطرناک، سوراخی در لایه اوزون (Ozone Layer) به وجود آمد که در صورت بزرگ‌تر شدن آن، حیات در کره زمین به خطر می‌افتاد. این لایه جلوی اشعه‌های خطرناک UV را می‌گیرد و اهمیت بسیار زیادی برای سیاره زمین دارد. حالا ناسا خبر خوبی را به ساکنان کره خاکی داده است و اعلام کرده که این لایه در حال ترمیم شدن است.

نتایج جدیدترین تحقیقات ناسا نشان می‌دهد که سوراخ لایه اوزون به دلیل ممنوع شدن استفاده از مواد شیمیایی خطرناک، نسبت به سال‌های گذشته کوچک‌تر شده و با ادامه این روند، به زودی کاملا بسته خواهد شد. طبق این تحقیقات، سطح ماده کلرین که به لایه اوزون آسیب می‌رساند به سرعت در اتمسفر زمین در حال کم شدن است و این امر حاکی از ترمیم شدن لایه محافظ زمین خواهد بود.

در سال گذشته نیز برخی تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده بود که دانشمندان با بررسی آن‌ها خبر از کوچک‌تر شدن سوراخ اوزون داده بودند. اکنون محققان پیش‌بینی می‌کنند که در صورت ادامه این روند، سوراخ به وجود آمده در لایه محافظ زمین تا سال ۲۰۶۰ میلادی یعنی حدود ۴۲ سال دیگر به طور کامل بسته خواهد شد.

نقش پروتکل مونترال در ترمیم لایه اوزون

پروتکل مونترال، نقش بسیار مهمی در این خبر خوب داشت و می‌توان این بهبود وضعیت را از نتایج این پروتکل دانست. پروتکل مونترال در سال ۱۹۸۹ میلادی با هدف حذف مواد شیمیایی خطرناک برای لایه اوزون به نام «کلروفلوروکربن» یا CFC امضا شده بود و حالا نتایج مثبت این قرارداد را می‌بینیم. به گفته محققان، پس از امضای پروتکل مونترال، سطح کلرین در جو قطب شمال به طور محسوسی کاهش پیدا کرده و این روند همچنان ادامه دارد.

گفتنی است، لایه اوزون مانند یک ضد آفتابی است که حیات در کره زمین را در برابر اشعه‌های خطرناک یو وی محافظت می‌کند.


منبع:گجت‌نیوز

امیدواریم از خواندن مقاله “سوراخ لایه اوزون در حال بسته شدن است” استفاده لازم را برده باشید.

دسته‌بندی‌ها: دانش و زندگی

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.