سوره نَبَاء

پیرامون کودکان و نوجوانان مقاله ای برای شما انتخاب کرده ایم با عنوان “سوره نَبَاء” که پیشتر بدان میپردازیم.


سوره نباء در مکه نازل شده است و چهل آیه دارد. نباء به معنی خبر است. نام این سوره از دومین آیه آن گرفته شده است…

 چه خبر است؟

پیامبر اکرم (ص) زمانی به پیامبری مبعوث شد که مردم از پرستش خدای یگانه دست برداشته بودند و به جای او بتهای بی جان را ستایش می کردند. آنان حتی خانه کعبه را به بتخانه تبدیل کرده بودند.

حضرت محمد (ص) مردم را به خدا پرستی دعوت کرد و از آنان خواست که از پرستش بت ها دست بردارند و خدای یگانه را بپرستند؛ خدایی که بازگشت همه به سوی اوست و در روز قیامت، تمام مردم در پیشگاه او حاضر می شوند. روز قیامت هر کس کار نیکی کرده باشد، پاداش م یگیرد و هر کس کار بدی انجام داده باشد، مجازات می شود.

سخنان پیامبر (ص) برای مردم جالب و شگفت انگیز بود. آنان در مورد خداوند یگانه و روز قیامت پرسش های مختلفی مطرح می کردند. بیش تر مردم باور نمی کرند که روزی مردگان دوباره زنده شوند، و در این باره بسیار گفت و گو می کردند و با یک دیگر اختلاف نظر فراوان داشتند.

خداوند مهربان در قرآن می فرماید:

به نام خداوند بخشنده مهربان

از چه می پرسند؟ از خبر بزرگی که در آن اختلاف دارند؟ چنین نیست؛ به زودی خواهند دانست. پس چنین نیست، به زودی خواهند دانست.                                                                                                                     (آیات ۱ الی ۵)

گهواره ای بزرگ

زمین محل زندگی، آرامش و آسایش انسان هاست. خداوند مهربان هر آن چه لازم بود، در زمین آفرید و در اختیار انسان قرار داد؛ خاک مناسب و مساعد برای رویش گیاهان مختلف؛ هوا برای تنفس؛ آب که همه چیز از آن زنده است؛ معادن بسیار و کوه ها که مانند میخ هایی زمین را در فضا نگه می دارند و سبب می شوند سطح زمین از توفان ها و لرزش های شدید در امان باشد.

قوه جاذبه، حرکت زمین حول محور خودش و به دور خورشید، این کره را به صورت گهواره ای در آورده است که با چرخش آرام و منظم خود، شب و روز را به دنبال هم پدید می آورد تا انسان، روزها به فعالیت و تلاش بپردازد و شب ها با استفاده از تاریکی و سکوت، استراحت و آسایش داشته باشد.

و خداوند مهربان برای هر انسانی زوجی قرار داد تا با او آرامش یابد و زندگی روی زمین ادامه داشته باشد و فرمود:

آیا زمین را محل آرامش و کوه ها را میخ ها قرار ندادیم؟ و شما را جفت جفت آفریدیم و خوابتان را آسایش قرار دادیم و شب را پوشش قرار دادیم و روز را برای تلاش و زندگی قرار دادیم.

                                                                                                                                    (آیات ۶ الی ۱۱)

خورشید، چراغی تابان

خداوند مهربان زمین را محل زندگی بشر قرار داد و هفت آسمان را برافراشت و آسمان اول را با ستارگان و سیارات زینت بخشید.

در این آسمان، میلیون ها ستاره و سیاره درخشان وجود دارد و خورشید یکی از ستارگان است که با نور و حرارت خود به زمین زندگی می بخشد. نور و حرارت خود به زمین زندگی می بخشد. نور و حرارت خورشید، بارش باران و مواد موجود در خاک، باعث رویش گیاهان و سرسبزی زمین می شوند تا موجودات زمین از آن بهره مند شوند.

خداوند یگانه می فرماید:

و بالای سرتان هفت طبقه استوار بنا کردیم و چراغی بسیار تابان قرار دادیم و از ابرهای متراکم، آب فراوان فرو فروستادیم تا از آن دانه و گیاه و بوستان های پر درخت برویانیم.

                                                                                                                                 (آیات ۱۲ الی ۱۶)

روز جدایی

فصل یعنی جدایی و روز فصل یعنی روز قیامت؛ در این روز، حق از باطل و نیکوکاران از بدکاران جدا می شوند.

در این روز در شیپور دمیده می شود و مردم گروه گروه از زمین جدا می شوند. زمین و آسمان هم وضعیت عادی خود را از دست می دهند. درهای آسمان باز می شود. کوه ها به حرکت در می آیند، در هم کوبیده می شوند و به صورت گرد و غبار پراکنده می گردند و در آخر به صورت سرابی در می آیند و این همان روزی است که خداوند مهربان وعده کرده است که به حساب تمام مردم رسیدگی می شود.

 در قرآن چنین می خوانیم:

همانا روز جدایی، وعده گاه است. روز ی که در شیپور دمیده می شود. پس گروه گروه می آیید. و درهای آسمان باز می شود و کوه ها حرکت می کنند و مانند سراب می شوند.

                                                                                                                             (آیات ۱۷ الی ۲۰)

ادامه دارد….

کانال کودک و نوجوان تبیان
تنظیم: فهیمه امرالله- منبع: کتاب آشنایی با قرآن کریم

امیدواریم از خواندن مقاله “سوره نَبَاء” استفاده لازم را برده باشید.

دسته‌بندی‌ها: کودک و نوجوان

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.