قدردانی از هنرمندان پیشکسوت در اختتامیه چهارمین فستیوال آینه‌دار

بازهم برای شما دوستان خوبمان در سایت ایران مقاله مطلب جالبی گردآوری کرده ایم با عنوان قدردانی از هنرمندان پیشکسوت در اختتامیه چهارمین فستیوال آینه‌دار که خواندن آن را به شما توصیه میکنیم.

قدردانی از هنرمندان پیشکسوت در اختتامیه چهارمین فستیوال آینه‌دار

آیین پایانی چهارمین فستیوال موسیقی فضاهای آینه‌دار با حضور معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

علی مغازه‌ای دبیر هنری چهارمین فستیوال موسیقی فضاهای آینه دار در ابتدای این مراسم که شنبه شب دوم دی با اجرای محمد سلوکی در در تالار وحدت تهران برگزار شد، گفت: با وجودی که خودم زنجانی هستم و به اندازه کافی از موسیقی اقوام شمال غرب ایران اطلاعاتی را دارم با اینحال باید بگویم اجرا این اتفاق موسیقایی کیفیت‌هایی را به ما عرضه داد که گمان می نمایم که خیلی از ما از آن بی اطلاعیم. به هر ترتیب نه به جهت اینکه ما مجریان فستیوال موسیقی فضاهای آینه دار هستیم با اینحال باید اذعان کنم اتفاق آینه دار از لحاظ من رستاخیز موسیقی آذربایجان بود.

وی ادامه داد: در این دوره هنرمندانی در عرصه موسیقی اقوام شمال غرب ایران حضور داشتند که عده ای از آنها قریب به ۱۰ سال کنار رفته بودند. حتی عده ای از آنها نیز وجود دارند که در کمال تاسف بر طبق شرایطی دیگر نمی‌توانند کار کنند. به هر حال تعداد فراوانی از این هنرمندان بزرگ دچار گرفتاری‌های فراوانی هستند که امیدوارم هرچه زودتر مشکلات آنها مرتفع شده و قادر باشند مجددا در زمینه موسیقی به فعالیت سرگرم باشند. این هنرمندان از موسیقی ارتزاق می‌کنند. همان موسیقی که طی سال‌های قبلی در عروسی‌ها، قهوه خانه‌ها و فضاهایی از این دست اجرا می‌شد، با اینحال در کمال تاسف اوضاع به گونه‌ای است که همین هنرمندان دیگر از رده خارج شدند.

این پژوهشگر موسیقی اقوام تصریح کرد: آیا ما دیده‌ایم که به تعداد عاشیق‌های منطقه آذربایجان هنرمند دیگری اضافه شده باشد؟ باور کنید عاشیق‌ها همین هستند که توقع فراوانی هم از مدیران ندارند. آن‌ها به این نیاز دارند که از کمترین تسهیلات از نمونه بیمه و بازنشستگی دارا باشند. ما از دوستان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها همین را می‌خواهیم و از آقای حسینی و همکارانشان می‌خواهیم این عزیزان را دریابند.

سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم ضمن قرائت دلنوشته ای در قدردانی از هنرمندان موسیقی اقوام ایران، گفت: بهترین دست مریزاد به برگزار کنندگان فستیوال آینه دار حضور شماست که باعث آسودگی خاطر آن‌ها می‌شود. بنده در تیر ماه سال جاری افتخار حضور در جشنواره موسیقی فضاهای کرمان را داشتم و در همان لحظه بود که تحت نام شنونده موسیقی اقوام احساسات خود را نوشتم که همین جا آن متن را برای شما می‌خوانم.
 
وی در قسمت دیگری از مراسم که به اهدای لوح و قدردانی از پیشکسوتان موسیقی فضاهای ایران اختصاص داشت در جواب به پرسش چندین عدد از حاضران مراسم که در تالار پیگیر مسئله بیمه هنرمندان بودند، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمام دولت نبوده و همه اختیارات را بر عهده ندارد. به هر صورت بر اساس قانون های، هنرمندان بالای ۵۰ سال نمی‌توانند بیمه تأمین اجتماعی شوند، با اینحال بیمه تکمیلی شامل حال آن‌ها می‌شود که وزارت ارشاد آن را عملی کرد. با این وجود در ابتدای دولت یازدهم بدهی وزارت ارشاد به تأمین اجتماعی پرداخت شد و هنرمندان از روش صندوق اعتباری هنر بیمه شدند. در چنین شرایطی ست که که سه برنامه وزارت ارشاد شامل کمک مستمری، تکریم و گرامی داشت پیشکسوتان در حال انجام است و بازهم ادامه دارد.

احسان رسول اف مدیرعامل چهارمین فستیوال موسیقی فضاهای آینه دار نیز در قسمت دیگری از مراسم با بیان اینکه روزهای اجرا این فستیوال برای ما جهانی دیگر است، شرح داد: همراه با فعالیت‌ها و اتفاقات متنوع که در این شهر برگزار می‌شود من و گروه اجرایی جوانی که در این سال‌ها با هم کار می‌کنیم با عشق فراوان انتظار روزهای اجرا آینه دار را می‌کشیم، میزبانی از استادان پیشکسوت فضاهای یکی از آرزوهای ماست که تیم ما را سرپا نگه داشته است. ما در طول اجرا آینه دار از تهران پر تناقض و حرف و حدیث به دنیایی می‌رویم که فکر می‌کنیم سورئالیست است.

وی اضافه کرد: تصور می‌کنم این دوره شما مخاطبان فهیم موسیقی درمقایسه با دوره‌های قبلی بهترین استقبال را از فستیوال آینه دار داشته‌اید و امیدواریم به دلیل این استقبال بتوانیم تمام اجراهای سال آتی را در تالار وحدت برگزار کنیم. حقیقت این است که شنیدن اسم تالار وحدت انگیزه‌ای برای حضور دوستان هنرمند است و امشب این صحنه که ۵۰ سالگی خود را پشت سر می‌گذارد یکی از بهترین روزهای خود را دید. به هرصورت من به نمایندگی از نسلی که در زمینه فرهنگ و هنر فعالیت می‌کند به استادان موسیقی می گویم شما سرو قامت‌ها، به توجه به تمام مشکلات کشور تنها امید ما در این ایام هستید. من به نمایندگی از گروه‌های اجرایی مقابل شما سر تعظیم فرود می‌آورم و امیدوارم راه شما ادامه بیابد و عمری طولانی داشته باشید.

قدردانی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی اقوام شمال غرب ایران بخش‌های دیگر مراسم اختتامیه چهارمین فستیوال موسیقی فضاهای آینه دار تشکیل می‌داد که در دوبخش انجام گرفت و طی آن از یوسف اوهانس، عاشیق الله وردی تقی زاده، عاشیق یار محمد عیسی بگلو، عاشیق محمد علی محمودی، اوهان داودیان، عشق علی سلیمی، عباس ستاری، نعمت جوانشیر، پیروز حسین زاده، نارد قیاسی، مصطفی بیکار، با این وجود عبدی، عاشیق عمران حیدری، عاشیق آیت قنبری و عاشیق علی کریمی تحت نام هنرمندان پیشکسوت موسیقی اقوام شمال غرب ایران تجلیل شد. در چنین شرایطی ست که که اهدای لوح تقدیر به تمامی گروه‌های کمپانی کننده در فستیوال نمونه دیگری از بخش‌های مراسم اختتامیه بود.

اجرای چند برنامه موسیقایی با هنرمندی تعدادی ازگروه های کمپانی کننده در چهارمین فستیوال موسیقی فضاهای آینه دار و پخش چند کلیپ تصویری از روند اجرا این دوره برنامه‌های دیگری بود که در آیین اختتامیه در مقابل مخاطبان قرار گرفت.

چهارمین فستیوال موسیقی فضاهای آینه دار از ۲۹ تا ۲ دی ماه با تمرکز روی موسیقی اقوام شمال غرب ایران در تالار رودکی تهران میزبان علاقه مندان موسیقی فضاهای بود.

منبع: هنر آنلاین

دوست دارید درباره این مطلب نظر خودتان را با ما در میان بذارید؟ از ابزارهای پایین ایران مقاله استفاده نمایید.

دسته‌بندی‌ها: هنر

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.