محمد گلریز: اجازه ندادند برای شهید حججی اثری بخوانم

با توجه به علاقه دوستان به موضوعات بخش  هنر ایران مقاله  بنا داریم مطلبی تقدیمتان کنیم در این زمینه با عنوان محمد گلریز: اجازه ندادند برای شهید حججی اثری بخوانم که امیدواریم مورد استفاده شما همراهان سایت ایران مقاله قرار بگیرد. ما را از نقطه نظرات خود در این زمینه محروم ننمایید.

بخش  هنر ایران مقاله  : 

محمد گلریز: اجازه ندادند برای شهید حججی اثری بخوانم

محمد گلریز از انتخابی شایسته در جشنواره تئاتر مقاومت بیان می کند و فراموش شدنِ جشنواره موسیقی مقاومت را غفلتِ مدیران می‌داند.

جشنواره‌هایی با مسئله مقاومت از سال‌ها پیش و بعد از هشت سال دفاع مقدس دیزاین شدند و تا به امروز عده ای از این جشنواره‌ها توانسته‌اند به حیات خود ادامه دهند و در عین حال عده ای از این جشنواره‌ها گاه بوده‌اند و گاه نبوده‌اند. جشنواره‌هایی که با مسئله مقاومت تا به امروز تداوم آورده‌اند، جریان‌ساز بوده‌اند و توانسته‌اند هنر دفاع مقدس و هنر مقاومت را سرپا نگه‌دارند. اگر در زمینه ادبیات هنور ادبیات دفاع مقدس، سرپاست، مهمترین علتش جشنواره‌های ادبی با مسئله مقاومت و دفاع مقدس است که انگیزه کار کردن برای شاعران را حفظ کرده است.

اگر تئاتر دفاع مقدس هنوز نفس می‌کشد به‌خاطر جشنواره تئاتر مقاومت است. با اینحال با این اوصاف جشنواره موسیقی مقاومت چند سالی است که به باد فراموشی سپرده شده است. ممکن است درخشان‌ترین دوره این جشنواره، تازه ترین باری بود که محمد گلریز دبیری آن را به‌عهده داشت. در آن دوره گلریز چهره‌های موسیقی پاپ را به جشنواره آورد تا با عشق و علاقه اجراهایی با مسئله مقاومت داشته باشند.

در روزهای قبلی امیر نصیربیگی دبیر جشنواره تئاتر مقاومت شد با اینحال جشنواره موسیقی مقاومت هنوز خاموش است. پای صحبت‌های محمد گلریز نشستیم تا دیدگاه‌های ایشان را پیرامون جشنواره‌هایی با مسئله مقاومت جویا شویم.

محمد گلریز بیان می کند: آقای نصیربیگی زمانی در بسیج هنرمندان معاون آقای منتظری بود. با سوابقی که من از ایشان سراغ دارم مدیر خوبی است. وقتی که در بسیج هنرمندان بود بسیار پیگیر و پرتلاش ظاهر می‌شد. از نزدیک با ایشان تلاش نموده‌ام و می‌دیدم که سعی می‌کرد کارها را به بهترین شکل انجام دهد. در کارش اصلاً کم نمی‌گذاشت.

از لحاظ کوشش و تلاش و پشتکار و با این وجود باهوش بودن، ایشان کارش را بلد است. در بسیج هنرمندان با ایشان تلاش نموده‌ام و کارش خوب بود. این را خارج از محیط دوستی می‌گویم و حقیقت محض است. بعد از این که از بسیج هنرمندان رفت، دیگر با ایشان تماسی نداشتم. نصیربیگی به‌طور حتم از لحاظ اجرایی توان اداره جشنواره تئاتر مقاومت را دارد.

ایشان ادامه می‌دهد:‌ در جشنواره‌های این‌چنینی میزان بودجه اهمیت بینهایت زیادی دارد. اگر بودجه در دست چنین جشنواره‌هایی قرار بگیرد، قادر اند کارهای فراوانی بکنند. وقتی کسی مانند نصیربیگی مسئولیت جشنواره تئاتر مقاومت را به‌عهده می‌گیرد باید بودجه ضروری را داشته باشد تا بتواند افکار و فرضیه‌هایش را عملی کند.

من در سال‌های قبلی چهار بار دبیر جشنواره موسیقی مقاومت بودم و می‌دانم که اجرا چنین جشنواره‌هایی به بودجه‌های خوب نیاز دارد. در تازه ترین سالی که دبیر جشنواره موسیقی مقاومت بودم حدود ۵۰۰ میلیون تومان برای ما بودجه اختصاص دادند. در آن سال از خوانندگان موسیقی پاپ هم دعوت کردیم و سه شب و هر شب دو سئانس برای این خوانندگان اجرا گذاشتیم. خوانندگانی هم که آمدند کارهای بسیاری پیرامون دفاع مقدس و شهیدان خواندند. آن سال جشنواره رونق بسیاری داشته و اجراهای بسیار درستی روی صحنه رفت. در محیط بازِ برج میلاد هم بسیاری از خوانندگان را دعوت کردیم تا اجرا داشته باشند. در همان سال سروصدای خیلی از نشریات خارجی درآمده بود و خبر تایید نشده کرده بودند که این خوانندگان را به‌زور به جشنواره موسیقی مقاومت آورده‌اند. با اینحال حقیقت این است که همه آن خوانندگان با عشق و علاقه آمدند.

گلریز بیان می کند: دبیری که برای یک جشنواره انتخاب می‌شود باید وجهه خوبی بین مردم داشته باشد. بسیاری از بارهای یک جشنواره بر دوش دبیر است و دبیر باید بتواند پاسخگو باشد. آقای نصیربیگی در سِمتِ دبیری جشنواره تئاتر مقاومت از این نظر اشراف ضروری را دارد. نصیربیگی حتی می‌موفق شد مدیرعامل بسیج هنرمندان باشد. با اینحال متأسفانه بسیج هنرمندان را کوچک کردند.

ایشان ادامه داد: در سال‌های واپسین کارهای بسیاری خواسته‌ام به اجرا درآورم که امکانش ممکن نشده است. دوست داشتم برای شهید حججی کاری بکنم. دوست داشتم برای این شهیدِ بزرگوار کاری ماندگار بکنم با اینحال متأسفانه ابزارش در اختیارم قرار نگرفت. ما می بایست از این مهلت‌ها به‌نفع کشورمان بهره ببریم. این شهیدان حق بزرگی به گردن ما دارند. وقتی جوانی برای حفظ وطن جانش را کف دست می‌گذارد و سینه سپر می‌کند در طرف دیگر دشمن، باید قدرش را بیش از این‌ها بدانیم. متأسفانه ارگان‌های مربوطه بهانه‌شان کمبود بودجه است. مگر برنامه ریزی شده است چقدر خرج کنید. آهنگ‌های اجق‌وجقی تولید می‌کنند که پول هنگفتی هم برایش خرج می‌شود با اینحال بالاخره کارِ یکدفعه مصرفی از آب در می‌آورند.

گلریز بیان می کند: خداوکیلی من کارم را انجام می‌دهم و تا جایی که از دستم بربیاید به همین روند ادامه می‌دهم. متأسفانه جشنواره موسیقی مقاومت چند سالی است که دیگر برگزار نمی‌شود. نمی‌دانم علتش چیست. ما نزدیک به ۴۰۰ هنرمند موسیقی داریم که شهید شده‌اند. این شهیدان نوازنده، خواننده یا آهنگساز بوده‌اند.

ایشان ادامه می‌دهد:‌ راهی که من می‌روم راه خوبی است و به‌طور حتم اجری نزد خدا دارد. مطمئناً روزی فرامی‌رسد که سؤال می‌کنند از مدیران که در لحظه مسئول بودنتان برای فرهنگ و هنر چه کرده‌اید. هم اینک کارهای بسیاری دارم که برای شهید همدانی، تهرانی‌مقدم، باکری خوانده‌ام با اینحال پخش نمی‌شود. نمی‌دانم چرا پخش نمی‌شوند. در سالگرد این شهیدان می‌بایست این کارهای را در تلویزیون پخش کنند با اینحال این کار را نمی‌کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما در مورد مطلب محمد گلریز: اجازه ندادند برای شهید حججی اثری بخوانم چیست؟ در مورد آن چه میتوانید اضافه کنید. خوشحال خواهیم شد ما را در جریان نظرات خود بگذارید.

دسته‌بندی‌ها: هنر

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.