کاریکاتور یک هنر معترض و افشاگر است

پیرامون مطالب هنری مقاله ای برای شما انتخاب کرده ایم با عنوان “کاریکاتور یک هنر معترض و افشاگر است” که پیشتر بدان میپردازیم.شجاعی طباطبایی گفت: در یازدهمین دوسالانه کاریکاتور ایران مسائل امنیتی و مسائل جهانی روز مثل فرمان مهاجرتی ترامپ به طور جدی در آثار هنرمندان دیده می‌شود؛ کاریکاتور، هنری الهام‌گرفته از اتفاقات روز است؛ کاریکاتور یک هنرِ معترض و افشاگر است.

سید مسعود شجاعی طباطبایی دبیر یازدهمین دوسالانه کاریکاتور ایران در حاشیه افتتاح نمایشگاه این رویداد گفت: در حال حاضر دوسالانه کاریکاتور ایران به قوام بسیار بالایی رسیده است و در یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری در حوزه کارتون و کاریکاتور در سطح دنیا محسوب می‌شود. 

شجاعی با اشاره به برگزاری این رویداد در دو بخش گفت: یکی بخش کارتون با موضوع ایمنی و امنیت و موضوع آزاد و دیگری بخش کاریکاتورِ چهره با موضوع آزاد است و داوری این رویداد طی دو مرحله انجام شد.

وی یادآور شد: استقبال از این دوسالانه بسیار خوب بود و هنرمندان برجسته‌ای از ۷۳ کشور جهان در آن حضور داشتند؛ تعداد ۵۰۲ اثر به مرحله نهایی راه پیدا کردند که تمامی این آثار در کاتالوگ این دوسالانه چاپ می‌شود. اختتامیه یازدهمین دوسالانه کاریکاتور ایران در روز ۲۴ آذرماه با حضور ۱۲ مهمان خارجی برگزار خواهدشد و امیدواریم یک مراسم خوب و متفاوت را مانند دوره‌های قبل شاهد باشیم.

دبیر یازدهمین دوسالانه کاریکاتور ایران تأکید کرد: زمانی که اولین دوسالانه کاریکاتور را برگزار کردیم هدف ما این بود که هنرمندان ایرانی در معرض یک رویداد جهانی قرار بگیرند اما حالا این ماجرا برعکس شده یعنی آثار هنرمندان خارجی در معرض دید هنرمندان ایرانی قرار می‌گیرد.

وی با بیان این که توانایی هنرمندان ایرانی از زمان برگزاری اولین دوسالانه کاریکاتور تا کنون رشد چشمگیری داشته است؛ تصریح کرد: در اولین دوسالانه فقط آثار ۱۲ نفر از شرکت‌کنندگان ایرانی به کاتالوگ دوسالانه راه پیدا کرد در حالی که طی دوسالانه دهم آثار بیش از ۱۵۰ نفر و در این دوره آثار ۱۷۲ نفر از هنرمندان ایرانی در کاتالوگ چاپ شد؛ در این دوره دوسالانه کاریکاتور ۳۲۰ نفر از هنرمندان ایرانی که غالباً از چهره‌های شاخص هستند شرکت کردند که این مسائل نشان‌دهنده پیشرفت هنرمندان ایرانی طی این رویداد است.

شجاعی خاطرنشان کرد: در این دوسالانه مسائل امنیتی و مسائل جهانی روز مثل فرمان مهاجرتی ترامپ به طور جدی در آثار هنرمندان دیده می‌شود؛ کاریکاتور، هنری الهام‌گرفته از اتفاقات روز است؛ کاریکاتور یک هنرِ معترض و افشاگر است و در غالب آثار این نمایشگاه شاهد این جنبه از هنر کاریکاتور هستیم.


منبع: تسنیم

امیدواریم از خواندن مقاله “کاریکاتور یک هنر معترض و افشاگر است” استفاده لازم را برده باشید.

دسته‌بندی‌ها: هنر

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.