گردهم‌آیی چهره‌های موسیقی در یک گالری

برای شما علاقه مندان سایت ایران مقاله نوشته ای انتخاب کرده ایم با عنوان گردهم‌آیی چهره‌های موسیقی در یک گالری که در ادامه تقدیم تان میکنیم.  در صورت علاقه به این نوع نوشته ها میتوانید مطالب مشابهی را در دسته بندی  هنر بیابید. .

گردهم‌آیی چهره‌های موسیقی در یک گالری

محمدرضا درویشی پیرامون سری تصویر‌های مریم زندی از اهالی موسیقی گفت: در عکاسیِ ایران، اولین‌بار است که یک عکاس با مداومت و با نگاهی عکاسانه به ثبت تصویر نامداران عرصه‌های فرهنگ و هنر ایران پرداخته است. با این وجود اینکه ایشان این کار را در طول ۳۰ سال فارغ از همه چیز و با هزینه شخصی و به توجه به تمام مشکلات انجام داده، کار ایشان را مهم‌تر جلوه می‌دهد.

سری‌ای از تصویر‌های مریم زندی با مسئله چهره‌های موسیقی ایران، اولین روز دی ماه در گالری ایوان به نمایش سود. این کنفرانس که شامل ۲۴ تصویر است، به بهانه جشن معرفی کتاب «چهره‌های ۵، سیمایی از موسیقی معاصر ایران» برگزار شد و با حضور چندین عدد از هنرمندان عرصه موسیقی همراه بود.

در محیط گالری تصویر‌های سیاه و سفیدی قابل مشاهده است که محیط سفید در آنها غالب است. با استناد به اینکه تصویر‌های این سری در فاصله زمانی ۱۶ سال تهیه شده‌اند، چندین عدد از هنرمندان در قید حیات نیستند و یا با چهره‌هایی جوانتر از آنها مواجه هستیم. اساتیدی مانند همایون خرم، حسین دهلوی، هوشنگ ظریف، فرهاد فخرالدینی و محمدرضا شجریان از یک سو، و هنرمندان نسل میانی و جوانتر مانند لیلی افشار، کریستف رضاعی، اردوان کامکار، نادر مشایخی و همایون شجریان، وانگهی، چهره‌هایی هستند که عکس ها آنها در این کنفرانس قابل مشاهده است.
در طبقه پایین گالری هم فیلم مستندی که نمایانگر پشت صحنه عکاسی مریم زندی از این هنرمندان است نمایش داده می‌شود. در این فیلم کیوان ساکت را در حال نواختن تار می‌بینیم همزمان با اینکه زندی در حال تصویر گرفتن پیاپی از اوست. با اینحال سالار عقیلی و همایون شجریان آرام مقابل دوربین قرار گرفته‌اند و به صحبت‌های زندی برای کمی تغییر حالت توجه می‌کنند تا عکس ها متفاوتی از آنها ثبت شود.

مریم زندی پیرامون تکمیل سازی این سری گفت: تصویر ۱۱۷ نفر از هنرمندان در این کتاب می باشد که همه آنها در زمینه موسیقی سنتی و کلاسیک فعالیت دارند و تصویر‌ها به ترتیب سن در کتاب قرار داده شده است. به توجه به اینکه توانستم از بیشتر هنرمندان مورد نظرم عکاسی کنم، با اینحال عده‌ای هم بودند که به دلیل بیماری یا فوت ناگهانی آنها موفق نشدم عکسی از آنها بگیرم. جلیل شهناز، حسن کسایی و محمد نوری از نمونه کسانی بودند که موفق به عکاسی از آنها نشدم.

زندی با اشاره به اینکه این کتاب تازه ترین جلد از سری چهره‌ها است، ادامه داد: سال ۱۳۸۰ عکاسی این طرح را با دوربین آنالوگ شروع کردم و سال ۱۳۹۶ با دوربین دیجیتال به انتهای رساندم. انتشار این کتاب لحظه فراوانی برد، چون هم خودم فعالیت‌های متفاوتی داشتم و هم هنرمندان موسیقی مشغله فراوانی داشتند. از همه هنرمندان در استودیو خودم عکاسی کردم و از آنها می‌خواستم لباس سفیدی همراه داشته باشند تا همه تصویر‌ها در فضایی شبیه به باشد. حال که طرح‌ام به انتهای رسیده از تلاش و کاری که کرده‌ام خوشحال هستم چون کاری را که در برهه‌ای از زندگی تصمیم به انجامش گرفتم، انجام داده‌ام.
 محمدرضا درویشی ـ آهنگساز و پژوهشگر موسیقی ـ پیرامون این سری گفت: کارهای زندی را از جنبه‌های متفاوتی می‌توان بررسی کرد. اول تحت نام یک هنرمند مولف، دوم از لحاظ تاثیر اجتماعی کارهای ایشان در این چند دهه، و سوم از لحاظ اسناد معتبری که در عرصه عکاسی مستند اجتماعی از خود به جا قرار داده است.

ایشان ادامه داد: در عکاسی ایران اولین بار است که یک عکاس با مداومت و با نگاهی عکاسانه به ثبت تصویر نامداران عرصه‌های فرهنگ و هنر ایران پرداخته است. با این وجود اینکه ایشان این کار را در طول ۳۰ سال فارغ از همه چیز و با هزینه شخصی و به توجه به تمام مشکلات انجام داده است کار ایشان را مهم‌تر جلوه می‌دهد.

ارژنگ کامکار، قشنگ کامکار، سودابه سالم، پری ملکی، پشنگ کامکار، بیژن بیژنی، از نمونه هنرمندان حاضر در کنفرانس بودند. به علاوه از طرف دیگر در طول مراسم افتتاحیه «کوارتت زهی شهرزاد» به اجرای قطعاتی از موسیقی کلاسیک پرداختند.

کنفرانس تصویر‌های‌ مریم زندی تا هشتم دی ماه ۱۳۹۶ در گالری ایوان به آدرس الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره ۱ باقی ست. علاقه‌مندان قادر اند هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت ١۶ تا ۲۰ از این کارهای دیدن کنند.

منبع: ایسنا

نوشته بالا توسط بخش هنر ایران مقاله گردآوری شده است , در صورت علاقه به مطلب گردهم‌آیی چهره‌های موسیقی در یک گالری  مطالب مرتبطی در زیر برای شما قرارداده ایم. امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

دسته‌بندی‌ها: هنر

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.