۶ شاخصه بلوغ در یک کاندیدای ازدواج

در باب ازدواج و رابطه مقاله ای برای شما انتخاب کرده ایم با عنوان “۶ شاخصه بلوغ در یک کاندیدای ازدواج” که پیشتر بدان میپردازیم.

بسیاری از دختران و پسران صرف رسیدن به بلوغ جنسی تصور می‌کنند که قادر اند شریک زندگی خود را انتخاب کنند خصوصا اگراین رابطه توام با عشقی رمانتیک باشد بسیار فریبنده خواهد بود همزمان با اینکه…

مریم عطاریان-کلوب ازدواج سایت آن رد

ازدواج مرحله مهمی از زندگی هر دختر و پسری است که آگاهی آنها از اوضاع ویژه آن، از امور مهم در این عرصه و مهمترین اوضاع افزایش همه جانبه فرد است . ازدواج یک مرحله مهم از تربیت فرد است و وقتی به روش یک دوره موفق پشت سر قرار داده خواهد شد که اوضاع اجرای آن ممکن شود. اصلی ترین این اوضاع افزایش همه جانبه طرفین ازدواج است، یعنی رسیدن به سن ویژه ای که در این  سن، معمولا هم قوای جنسی آنها اکتیو شده و هم از لحاظ عاطفی و عقلایی، به سطح ویژه ای رسیده باشند. بدین جهت است که لحظه خیلی دقیقی را نمی توان برای این سطح از افزایش تعیین کرد. لذا اختلاف‌های فردی- خانوادگی و فرهنگی شدیدا در میزان آن تاثیر دارد و نمی‌توان برای آن یک سال ویژه ای را مطرح کرد.با این وجود با این که افزایش جنسی حدودا برای بیشتر مردم آشکار است و کمتر قابل مشاهده است که مردم قبل از آشکار شدن خصوصیت های جنسی مردانه و زنانه، اقدام به ازدواج نمایند با اینحال افزایش عاطفی ،عقلایی، اخلاقی و …گاهی مورد غفلت واقع می‌شود.

بسیاری از دختران و پسران صرف رسیدن به بلوغ جنسی تصور می‌کنند که قادر اند شریک زندگی خود را انتخاب کنند خصوصا اگراین رابطه توام با عشقی رمانتیک باشد بسیار فریبنده خواهد بود.

طرفین علي الخصوص خانم‌ها باید توجه کنند که برای داشتن یک ازدواج موفق تنها وجود غریزه جنسی و عشق کافی نیست حتی افزایش عقلانی، عاطفی، اخلاقی، اقتصادی و .. نیز ضروری است تا مردم قادر باشند درمقایسه با مسئولیت تازه خود متعهد شوند

 همزمان با اینکه طرفین علي الخصوص خانم‌ها باید توجه کنند که برای داشتن یک ازدواج موفق تنها وجود غریزه جنسی و عشق کافی نیست حتی افزایش عقلانی، عاطفی، اخلاقی، اقتصادی و .. نیز ضروری است تا مردم قادر باشند درمقایسه با مسئولیت تازه خود متعهد شوند؛ مسئولیتی که ابتدا زوجین و سپس فرزندان را هم شامل شود. 

پیشتر به تعریف انواع مهم بلوغ در ازدواج اشاره خواهیم نمود:

بلوغ اجتماعی

بلوغ اجتماعی مرحله ای از  افزایش است  که  در آن یک جوان  به توانایی ایجاد و مدیریت  یک خانواده و امکان ایجاد ارتباطات مهم کاری و اقتصادی و عاطفی دست یافته است و از طرف دیگر بتواند فرد موثر و فعالی در جمع خانواده و دوستان باشد.

بلوغ اقتصادی

اگر بخواهیم جمع بندی کنیم بلوغ اقتصادی زمانی رخ می دهد که فرد از لحاظ اقتصادی و تامین مخارج و اداره امور زندگی مستقل شود و به اصطلاح بتواند از لحاظ اقتصادی روی پای خود بایستد و به خود متکی شود. در چنین شرایطی قادریم بگوییم فرد بلوغ اقتصادی ضروری برای ازدواج را دارد.

بلوغ روانی

منظور از بلوغ روانی این است که زندگی فرد با تغییر عادات مواجه می شود. این عادات عبارتند از:

– تغییر در روابط 

– تغییر در کارها 

– ترک عده ای از عادت ها مانند کنار گذاشتن عده ای ناهنجاری‌ها 

ضمن اینکه به طرز خلاصه قادریم بگوییم وقتی یک فرد به بلوغ روانی ضروری می رسد که  از جهت روانی دلبستگی ویژه ای به خانواده یا شخصی ندارد.

بلوغ عاطفی

بلوغ عاطفی به این معناست که فرد قادر به شناسایی و مدیریت هیجانات خود باشد و توانایی درک احساسات دیگران را داشته باشد.

به علاوه از طرف دیگر به این معناست که فرد به مرحله ای از تکامل عاطفی رسیده باشد  که بتواند به طرز خوب احساسات مثبت و منفی خود را در لحظه خوب و به گونه ای خوب بیان نماید . در بیان کوتاه کسی که به مرحله بلوغ عاطفی رسیده باشد از یک هوش هیجانی در حد بهینه دارا است.

بلوغ اخلاقی

منظور از بلوغ اخلاقی این است که فرد بتواند رفتارهاى منصفانه‌‌‌‌ترى از خود نشان دهد. افزایش رفتار اخلاقى به چند عامل عمده بستگى دارد:

–  اول اینکه توجه به پیامد درازمدت اعمال داشته باشد یعنى فرد بتواند عواقب رفتار خود را پیش‌بینى کند و تنها به هدیه‌هاى فورى توجه ننماید. 

– دوم توانائى کنترل رفتار خود را داشته باشد(خودکنترلی). 

– سومین عامل که از افزایش اخلاقى نشات می گیرد، توانائى همدلى با مردم دیگر است. یعنى اینکه شخص بتواند خود را به جاى دیگران بگذارد. 

به طرز خلاصه فردی که به بلوغ اخلاقی رسیده باشد، به اصول اخلاقی مانند صداقت، گذشت و یکرنگی پایبند است.

بلوغ جسمانی و جنسی

منظور از بلوغ جنسی این است که تفاوت فیزیولوژیک و به تبع آن رفتاری تحت تاثیر ترشح هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون درخانم‌ها و تستسترون در مردها ایجاد ‌شود. به تدریج با بالغ شدن فرد، همزمان جسم و روان ایشان تحت تأثیر عوامل هورمونی قرار گرفته و هویت جنسی فرد را نیز شکل می‌دهد. 

مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا زوجین درمقایسه با شناخت خانواده های طرفین، ابعاد مختلف بلوغ و عوامل مهم دیگری که در زندگی مشترک آنها دخیل است اقدام کنند و بالاخره زوجین با هماهنگی و تناسب بیشتری در زندگی مشترک قدم بنهند

غیر از بروز این تفاوت جسمانی، ضروری است که فرد آمادگی برقراری رابطه جنسی سالم را داشته باشد و بتواند از رابطه جنسی لذت ببرد ضمن اینکه بتواند پاسخگوی نیاز جنسی همسرش نیز باشد. تنها با حصول به این اوضاع است که می‌توان به سلامت جنسی یک زندگی مشترک اطمینان یافت.

به طرز طبیعی برای جلوگیری از بوجود آمدن مشکلات فراوان بعد از ازدواج که معمولا در اثر عدم آگاهی و تصمیم گیری نادرست بوجود می آید، قبل از ازدواج بررسی همه جانبه طرفین از یکدیگر ضرورت جدی دارد.

بخشی از این آگاهی و شناخت در جلسات صحبت و گفتگو و بخشی دیگر در اثر معاشرت طرفین و خانواده ها با یکدیگر به دست می‌آید با اینحال علی رغم همه این تلاش‌ها، نباید مشورت با مشاوران کارشناس در این عرصه را از لحاظ دور داشت.

مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا زوجین درمقایسه با شناخت خانواده های طرفین، ابعاد مختلف بلوغ و عوامل مهم دیگری که در زندگی مشترک آنها دخیل است اقدام کنند و بالاخره زوجین با هماهنگی و تناسب بیشتری در زندگی مشترک قدم بنهند.

 

امیدواریم از خواندن مقاله “۶ شاخصه بلوغ در یک کاندیدای ازدواج” استفاده ضروری را برده باشید.

دسته‌بندی‌ها: رابطه و ازدواج

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.